Řekněte to květinou
Květiny hrají v životě člověka důležitou roli už od dob pravěku, kdy byly nejprve používány jako součást potravy, dále měly velký léčebný a náboženský význam (lilie-symbol čistoty, růže-křesťanský symbol panny Marie) a samozřejmě se používaly jako projev lásky, vděku, úcty, a to nejenom směrem k žijícím, ale i zemřelým osobám. V dřívějších dobách lidé přisuzovali jednotlivým druhům květin velký význam. Ve středověku to byly právě lilie, divoké kosatce a růže, které spíše než jako osobní dar, byly kladeny na oltáře chrámů.
Renesanci ovládli trubadúři stojící pod okny krásných dam a držících v ruce nejčastěji růži. V oblibě byly ale i lilie, v kombinaci s myrtou, dále hyacinty a tehdy velmi vzácné tulipány. Doba baroka a rokoka byla vzletná ve všech směrech, takže i použití květin bylo rovněž bohaté na druhy a barvy. Kavalíři se předháněli, který z nich dá dámě nejoriginálnější dar v podobě květiny. Často šlo o květy pomerančovníku, pivoněk, nebo kamélií.
Romantismus se uchýlil pro změnu k jemným kvítkům pomněnek, kopretin, konvalinek a barevným jiřinám. Secese přála zvonkům, orchidejím, irisům i orchidejím. Válečný i poválečný čas pak květiny poněkud upozadil, což byl ostatně přirozený jev tehdejších “chudých” a později “budovatelských” let. Éra socialismu propagovala zejména karafiát ke každé příležitosti, což mu natolik uškodilo, že v současné době je stále dost opomíjen a používán spíše sporadicky ke smutečním obřadům.
Pokud tedy chcete vyjádřit komukoliv ze svých blízkých svoje pocity, nemusíte být zrovna skvělými řečníky. Pro úspěch stačí zjistit, jakou květinu má případný obdarovaný v oblibě, popřípadě také její barvu. Chcete-li být originální, natrhejte kytici lučních kvítků sami, a pokud si na to netroufáte, oslovte odborníky-floristy ve specializovaných obchodech. Rádi vám pomohou s výběrem květin pro různé příležitosti a věkové kategorie žen, mužů, a dokonce i dětských zákazníků.