19 Srp
2018

Koberec jako umělecké dílo

Category:Podnikání

Některá řemesla skončila navždy v propadlišti dějin, protože je prostě k životu už nepotřebujeme. A z některá se proměnila v umění. Stačí si vzpomenout například na platnéře. I jeho řemeslo mělo původně trochu jiný smysl. Dnes se využívá pouze k účelům, které jsou úzce spojené s historií. Řemeslem, které také vydrželo do dnešních dob, ačkoliv se jeho význam taktéž trochu proměnil, je tkaní tapisérií. Uměleckořemeslným způsobem vznikají v ateliérech díla, která mají velkou uměleckou hodnotu. Kromě toho dokáží i každý interiér proměnit v jedinečné prostředí.

gobelín

  • Jednou z technik, která se na výrobu tapisérií, gobelínů a koberců používá, je ruční tkaní technikou útkového rypsu na horizontálních nebo vertikálních stavech. Tento způsob se nám dochoval ze středověku. Je tedy naprosto autentický.
  • Pokud se použije takzvané melírování, pak vznikne díky velice jemným barevným přechodům v různých odstínech dokonalé dílo, které připomíná obraz malovaný technikou pastelu.

Každý zásah jen rukou odbornou

Dalším ručním způsobem je tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou. Většinou se jedná o práci podle výtvarných návrhů a designů. Tyto koberce se tkají na vertikálních nebo horizontálních stavech. Ruční vázání koberců na vertikálních ručních stavech bez mechanického přírazu se využívá především u jednodušších výtvarných návrhů. Výtvarný návrh si může přinést sám zákazník a poté se podle něj vytvoří žádané dílo.

koberec

  • Kromě výroby celých gobelínů a koberců se ateliéry zabývají i restaurátorskou činností, konzervací a čištěním.
  • Restaurují a opravují se nejen drobné chyby a nedostatky, ale také není problém dotvořit i celé chybějící kusy.

Doporučuje se do rukou odborníků svěřit i jen čištění historických textilií. Nešetrný zásah by mohl trvale poškodit historicky cenný kus.