8 Čvc
2022

Skladujte ovoce raději v plastových bednách

Category:Nákupy

Mít na vlastním pozemku ovocné stromy, je velký dar. Ovoce a zelenina, zejména čerstvé, z vlastní sklizně, jsou skutečným pokladem. Možná vás napadá, že si přece můžete kdykoli koupit kilo jablek nebo pět kilo meruněk, ale zde nemáte přehled, jak bylo ovoce pěstováno, a jaké živiny ve skutečnosti obsahuje. Zkrátka, cokoli si vypěstujeme doma, o tom máme lepší informace a můžeme více dbát o složení půdy, hnojení, zálivku a případné ošetřování keřů a stromů proti chorobám a škůdcům.

hrušky z vlastní zahrádky

Pěstování versus sklizeň

V průběhu roku, jak ovoce dozrává, těšíme se na období sklizně, a to bývá vyvrcholením našeho snažení. Jsme-li pečliví a k ovoci se při sklizni chováme, jak se říká, jako v rukavičkách, aby se nepoškodilo, můžeme být nadmíru spokojení, radovat se a svým způsobem i oslavovat. Posbírané plody se mezitím vrství ve skladovacích nádobách a můžeme průběžně počítat, kolik kilo či metráků se urodilo, zda a komu některé plody darovat, zda některé prodávat a za jakou cenu, a kolik ovoce nám zůstane pro vlastní spotřebu.

úroda broskví

Skladování může vaše snažení podtrhnout, nebo naopak znehodnotit

Veškeré snažení, celoroční práce a úsilí však mohou být ohroženy, pokud podceníme skladování. Nejde jen o vhodné prostředí, tedy např. sklepy s optimální teplotou a vlhkostí, ale zejména o přepravky, nádoby, v nichž se ovoce uskladní. Můžete je samozřejmě umístit do klasických přepravek dřevěných, ovšem dřevo rádo nasákne vodou a vlhkostí a je zdrojem šíření plísní. Kontaminované ovoce pak plíseň a hnilobu rozšíří dál, a to může znamenat ohrožení velkého množství úrody.

Sázejte raději na plastové bedny na ovoce, které se snadno stohují na sebe a tím udržují stabilitu i ve více vrstvách na sobě, ale zejména se jedná o zdravotně nezávadný plast, který nepodléhá zkáze, jako dřevo, snadno se udržuje v čistotě a je vůči šíření plísní a hniloby netečný.